PRACOWNIA ZAPACHOWEJ JAKOŚCI POWIETRZA

Interesujące spotkanie z gośćmi z Hiszpanii 30.05.2015 16:22

Carlos Diaz z Olores.org w Szczecinie

W piątek 29 maja mieliśmy wielką przyjemność przeprowadzić kilkugodzinną rozmowę z dwojgiem gości z Bilbao, interesujących się „problemami odorów”.

Uzyskaliśmy wiele cennych informacji od Carlosa Diaza – eksperta-konsultanta, który od wielu lat zajmuje się w Hiszpanii różnymi aspektami ochrony środowiska przed uciążliwymi zapachami, m.in. problemami zarządzania, regulacjami prawnymi, pomiarami skuteczności dezodoryzacji i emisji zapachowej, metodami modelowania dyspersji odorantów (m.in. systemami ostrzegania przed prawdopodobnymi krótkotrwałymi "incydentami odorowymi", umożliwiającymi podjęcie działań zapobiegawczych).

Carlos Diaz jest również twórcą i redaktorem naukowym dużego specjalistycznego portalu Olores.org i wydawanego Newslettera.

W portalu są prezentowane m.in. relacje z najważniejszych minionych międzynarodowych wydarzeń, związanych z „problemem odorów”, i zapowiedzi wydarzeń nadchodzących. Jednym z wydarzeń, o którym wspomniano w roku 2013, była współorganizowana przez nas konferencja Uciążliwości odorowe - występowanie, zapobieganie, aspekty prawne (Sopot, 16-17 kwietnia 2013). Bardzo ważnym wydarzeniem roku 2014 było 1st International Seminar on Environmental Odour Management  w Santiago (Chile, 4-5 marca 2014) – Carlos Diaz był współorganizatorem tego seminarium. Wśród nadchodzących wydarzeń znajduje się m.in. III Conference of Odours in the Environment, organizowana przez Olores w University Euskal Herriko (Bilbao, 23–24 listopada 2015).

Nasze kontakty z Carlosem Diazem rozpoczęły się w roku 2010. Dotyczyły wówczas zastosowania w naszej Pracowni olfaktometrów terenowych NASAL RANGER. Na stronach Olores.org został opublikowany artykuł  "Oszacowanie zapachowej uciążliwości konwencjonalnej fermy tuczu świń " (kierownik grupy pomiarowej: Małgorzata Friedrich). Pierwszy kontakt bezpośredni miał miejsce w roku 2012,  w czasie 3rd International Conference on Environmental Odour Monitoring and Control (NOSE 2012) w Palermo, gdzie dr inż. Małgorzata Friedrich prezentowała pracę Precision of odour abatement efficiency determination in changing conditions. Carlos Diaz zainteresował się wówczas organizacją terenowych pomiarów olfaktometrycznych w naszym Mobilnym Laboratorium.

Było nam bardzo miło otrzymać wiadomość, że w maju br chciałby spotkać się z nami ponownie, w czasie planowanego pobytu w Polsce.

W spotkaniu uczestniczyło z naszej strony pięć osób, związanych z Pracownią w różnych okresach jej działalności. W atmosferze pełnej wzajemnego zrozumienia – natrafiamy w Polsce na trudności, których charakter dobrze znają nasi Goście (zob. I Conferencia sobre Gestión de Olores en el Medio Ambiente, 1ª Conferencia Olores.org, Madrid, 2012) – znalazł się czas na wspomnienia, m.in. pierwszych terenowych pomiarów w Wytwórni Mączki Rybnej PPDiUR Odra w Świnoujściu.

Mamy nadzieję, że dalsze kontakty będą równie owocne i przyjemne.